Kategorie

Společnost RICOH uspořádala piknik na podporu pěstitelů v rámci světového dne pro fair trade

Praha, 14. května 2018 – Na více než 170 místech po celé České republice se v sobotu uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů. Přidala se i společnost RICOH, která akci uspořádala ve Vyšehradských sadech v Praze.

Na dekách si pochutnávali na fairtradové kávě či čaji a doma napečených buchtách z fairtradového cukru a kakaa.

Nechyběly ani vajíčka, sýry, mléko, domácí marmeláda či med od místních farmářů. Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Piknik s názvem Férová snídaně proběhl tento rok v České republice už poosmé a společnost RICOH se účastnila v tomto roce poprvé. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.

Organizátorkou férové snídaně na Vyšehradě byla Eliška Kačerová, která pracuje v marketingovém oddělení společnosti Ricoh, kde zastřešuje CSR aktivity. Jak osobně hodnotí tuto akci? „O férové snídani jsem se dozvěděla a poprvé účastnila na vysoké škole před 7 lety ve Zlíně. Myšlenka, kterou férová snídaně má a je dle mého názoru stále silnější v dnešním světě, se mi moc líbí. A tak jsem se rozhodla ze své pracovní pozici tuto snídani uspořádat a pozvat nejen své kolegy z práce, ale i lidé z blízkého okolí a přátele. Jelikož ráda peču, tak jsem připravila pro své kolegy tvarohovou bábovku s borůvkami z domácích vajíček od chovatelů z Vysočiny, s domácím medem od mého dědy a samozřejmě nesměla chybět ani férová káva. Děti se zabavily omalovánkami a dospělí luštili zajímavý vědomostní fairtradový kvíz. Sama za sebe, ale i za společnost RICOH mohu říci, že nám pracovní podmínky pěstitelů ať už na lokálním nebo globálním trhu nejsou lhostejné. V současné době např. jednáme o možnosti odběru fairtradové kávy od organizace NaZemi pro zaměstnance společnosti RICOH.   

Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice, zájem o ni stále roste. Zatímco první ročník se uskutečnil v roce 2011 na 41 místech, nyní se snídalo na více než 170. „Je neuvěřitelné, že tolik lidí je schopno ve svém městě samostatně uspořádat Férovou snídani a postavit se tak za práva lidí, se kterými se v životě ani neviděli,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Společným piknikem lidé vyjádřili podporu pěstitelům a pěstitelkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojeným do systému fair trade. Ten jim umožňuje uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, neboť za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno. Své plodiny pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. „Díky fair trade jsme udělali spoustu věcí, aby se naše komunita měla lépe. Dřív jsme neměli pitnou vodu, teď ji máme. Dřív jsme neměli cesty, teď je máme. Dřív tu nebyla škola, teď tu je. Zřídili jsme tu taky zdravotnické středisko, kde poskytujeme základní péči,” vysvětluje další přínosy fair trade pěstitel kávy Felipe Perez Pablo z guatemalského družstva Todosanterita.

Běžní kávoví pěstitelé v Latinské Americe dostávají za svoji arabiku a robustu nízké výkupní ceny, které mnohdy nepokryjí ani náklady na pěstování. Zaměstnanci banánových plantáží ve Střední Americe pracují 12 hodin denně, nemají proplacené přesčasy a mzda jim nestačí ani na základní výdaje. V západní Africe pracují na kakaových plantážích téměř dva miliony dětí, většina v Pobřeží slonoviny a v Ghaně.

V České republice je nejprodávanějším fairtradovým výrobkem káva. „Fairtradové kávy se v roce 2016 v ČR prodalo 326 tun, což je o 88 % více než v předchozím roce,“ říká Hana Chorváthová z Fairtrade Česko a Slovensko. Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz.

 

Co je fair trade?

Fair trade je obchod založený na partnerství. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade, www.fairtrade-cesko.cz.

 

O nevládní organizaci NaZemi 

Koordinátorem Férové snídaně je nevládní nezisková organizace NaZemi. Ta rozvíjí a prosazuje globální vzdělávání v ČR a zasazuje se o důstojnou práci ve světě. Informuje o pracovních podmínkách, jedná s politiky a zabývá se odpovědností firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce.

 

O společnosti Ricoh

Ricoh podporuje digitální pracoviště, která využívají inovativní technologie a služby, jež lidem umožňují pracovat lépe a snadněji. Již přes 80 let společnost Ricoh inspiruje k inovacím a je významným dodavatelem systémů pro řízení dokumentů, služby IT, řešení pro komerční a produkční tisk, digitální kamery a fotoaparáty a průmyslové systémy. Skupina Ricoh, s hlavním sídlem v Tokiu, působí přibližně ve 200 zemích a regionech na světě. V závěru fiskálního roku na konci března 2017 dosáhla Skupina Ricoh celosvětově obratu ve výši 2 028 miliard jenů (přibližně 18,2 miliardy USD).

 

www.ricoh.cz, www.ricoh.sk

 

Kontakt pro média:

Eliška Kačerová
marketing specialist
E-mail: eliska.kacerova@ricoh.cz    
Mobile: +420 604 297 454

 

Gabriela Štěpánková
koordinátorka Férové snídaně
organizace NaZemi
E-mail: gabriela.stepankova@nazemi.cz
Mobile: +420 776 226 691

 

Porovnání produktů - počet produktů k porovnání: 0SkrýtOdstranit vše

Vyberte až 3 výrobky, které si přejete porovnat.

Copyright 2018 Ricoh. Všechna práva vyhrazena.

×

Tento projekt č. 2.2 ITP03/1012 byl spolufinancován Evropskou unií.